Takarító Kommandó
Tisztítógépes kárpittisztítás lépésről-lépésre
Frissítve: 4 nappal ezelőtt
Sajnos a szennyeződések a bútoraink szöveteit sem kímélik, ezért időnként ezeket a kárpitozott felületeket is ki kell tisztítani. Ez a blogbejegyzés most ehhez fog segítséget nyújtani.

Milyen szennyeződésekről beszélhetünk bútorszövet / kárpit kapcsán?
- por,
- poratka,
- izzadság és egyéb testnedv,
- szőr,
- hajszál,
- ételmaradék,
- ital,
- házikedvenc vizelete, ürüléke
-stb.
Akkor is érdemes évente, de legalább két évente egyszer nedves kárpittisztítással kitisztítani / kitisztíttatni a bútorszövetet ha nem történt nagyobb "baleset" vagy elkoszolódás, ami komolyabb foltot ejtett volna a kanapén vagy az ülőgarnitúrán, , mert a szöveteken megtelepedő por mennyisége ennyi idő alatt eléri azt a szintet, hogy elkél a nedves bútorszövet tisztítás. A por olyan mélyen bele tudja enni magát a bútor kárpitozott részeibe, hogy nem csak a szövet anyaga telítődik, hanem a szivacs is! Ez azért fontos információ számunkra, mert a szivacs belsőbb rétegeiből, már nem tudjuk 100%-ig eltávolítani az ott felgyülemlett port és egyéb szennyeződéseket!
A kárpittisztítás lépései:
1. Porszívózás / portalanítás:
Bútorszövet esetében is hasonlóan alaposnak kell lennünk a porszívózást illetően, mint azt korábbi cikkünkben már írtuk. A tisztítás-technológia szakma két porszívófejet fogad el hivatalosan. Az egyik a porolókefés vagy más néven hengerkefés - és a kárpit porszívófejet. Mindkét típusnak van előnye és hátránya is egyaránt. A hengerkefés előnye, hogy a forgó kefének köszönhetően jobban kiporolja a bútorszövetet és hatékonyabban szedi össze a szőr- és hajszálakat, viszont nagyobb termete és a kialakítása miatt a szűkebb helyekre már nem fér be, ellentétben a karcsú kárpit porszívó fejjel. Viszont neki nincs hengerkeféje.
2. Tisztítószeres tisztítás
Első mozzanata ennek a lépésnek, hogy elkészítjük a tisztítószeres oldatunkat. A megfelelő kárpit-tisztítószer kiválasztása után a gyártó javaslata alapján vízzel összekeverjük. A hatékonyság növelése érdekében használjunk langyos vizet, mert ahogy azt "A takarítás alapjai" c. cikkünkben írtuk, a hőhatás könnyíti a szennyeződések eltávolítását! A Kärcher ezt a méricskélést kapszulás megoldással könnyítette meg, így nincs más dolgot, mint a megadott literenkénti kapszula mennyiséget beledobni a vízbe és elkeverni. Ezek a tisztítószerek általában lúgos / enyhén lúgos kémhatásúak!
Beüzemeljük a kárpittisztító-gépet, majd az elkészített oldatunkat beletöltjük a gép megfelelő rekeszébe. Jöhet a textíliák bepermetezése. Bekapcsoljuk a permetező funkcióját, jelen esetben, a Kärcher Puzzi 10/1-es gépnek és felvisszük az oldatunkat a bútorszövet felületére. Figyeljünk a falra és egyéb felületekre, mert ez a gép 4 bar nyomással spricceli a folyadékot, így könnyen juthat belőle más nem kívánatos helyekre! Ha az ülőgarnitúra teljes kárpitozott felületét bepermeteztük, akkor a behatási idő kivárása után indítsuk be a masina szívó funkcióját, és a kárpittisztító fejjel szívjuk ki a szövetből a nedvességet. Ekkor még nagy valószínűséggel sötét színű lesz a rengeteg feloldott kosztól az eltávolított folyadék, ezért ezt a kört legalább 2x ismételjük meg! Ha a másodszorra is koszos folyadék jön ki a szövetből, akkor háromszor vagy négyszer is végig kell menni ezen a lépésen. Erősebb foltok esetén, használjunk kifejezetten makacs foltokra való erősebb tisztítószert. Puha kefével, körkörös mozdulatokkal és folyamatos áztatással, majd leszívással hihetetlen eredményeket lehet elérni, de sajnos vannak olyan szennyeződések, amiket bárhogy szeretnénk, nem lehet eltávolítani. Ha elvégeztük a bepermetezés / kiszívás lépést, és a kiszívott szennyes víz már nem barna, akkor jöhet az öblítés!
3. Öblítés
Az öblítés több szempontból is fontos! Az egyik, hogy a bőrünket irritálhatja a bútorszövetben maradt tisztítószer, a másik, hogy a textíliában is kárt tehet vagy kiül a felületére és csúnya lesz.
Az öblítést mi két lépésben szoktuk elvégezni. Első lépésben még tisztítószeres oldatos öblítést csinálunk, a szóró - és a szívó funkció közös használatával, de ez után jöhet a tisztavizes vagy az öblítő szeres öblítése a textilnek. Ugyanúgy, ahogy a tisztítás lépésben, bepermetezzük a bútor kárpitozott felületét, majd a szívó funkcióval eltávolítjuk az anyagból. Itt is ajánlott az ismétlés!
4. Szárítás / száradás
Bármennyire is erősek és hatékonyak a mai takarítógépek, sajnos nem tudják 100-osan eltávolítani a nedvességet a bútorszövetekből, ezért a tisztítás végén nem lesz rögtön száraz a kitisztított textil. A száradás ideje függ a környezettől is. Mennyire van meleg, mennyire párás a levegő, stb. Általában egy nap, azaz 24 óra leforgása alatt meg szoktak száradni kárpittisztítás után a bútorok. A száradást meleg levegőt fújó ventillátorokkal fel tudjuk gyorsítani.
Milyen géppel történik a nedves kárpittisztítás?
A szőnyegtisztításról írt cikkünkben már találkoztunk ezzel a géppel, a Kärcher Puzzi 10/1-es permet-extrakciós szőnyeg- és kárpittisztító-gépével. Mi ezt a takarítógépet használjuk kárpittisztításhoz. Két funkciója, egy permetező - és egy szívó, van a gépnek. Ezeket lehet külön-külön és együtt is használni.
Hogyan juthatsz permet-extrakciós kárpittisztító géphez?
Háromféleképpen is! Az első lehetőséged, hogy veszel egy ilyen gépet. Sajnos elég borsos az ára, akár 300.000Ft-tól egész 500.000Ft-ig kérhetnek el érte motorteljesítmény és funkcióktól függően. A második opció, az a bérlés. Nagyjából 5 - 10.000Ft között mozog a kárpittisztító gépek bérleti díja / nap Budapesten és ehhez még tisztítószert is venned kell. És végül, de nem utolsó sorban úgy is hozzájuthatsz ehhez a takarítógéphez, hogy megbízol egy takarító céget a kárpitok tisztításával.
Ahogy azt láthatjuk, jó párszor végig kell menni a bútor felületén, ha alaposan ki szeretnénk a kárpitokat tisztítani! Porszívózás ami kiterjed a bútor teljes felületére (hátulja, alja, rések, illesztések) kb. 20 perc egy normál ülőgarnitúra esetében. A nedves tisztítás átlagos szennyezettség esetén, körönként 10-15 perc. Az öblítés szintén körönként 10-15 perc. Közben a tartályban cserélni kell a szennyezett vizet és a tisztítószeres oldatot, a gép beüzemelésével és a kárpittisztítás utáni tisztításával, elpakolásával együtt, körülbelül 2-3 órát minimum lehet számolni. Ha a szennyezettség mértéke az átlagosnál nagyobb, akkor a kárpittisztítás is tovább fog tartani!
Köszönjük a megtisztelő figyelmedet! Reméljük ismét hasznos információkkal gazdagítottunk. Ha szívesen olvasnál további cikkeket a takarítás rejtelmeiről, akkor ajánljuk figyelmedbe a Blogunk bejegyzéseit.