Sajnos a szennyeződések a bútoraink szöveteit sem kímélik, ezért időnként ezeket a kárpitozott felületeket is ki kell tisztítani. Ez a blogbejegyzés most ehhez fog segítséget nyújtani.
Milyen szennyeződésekről beszélhetünk bútorszövet / kárpit kapcsán?
- por,
- poratka,
- izzadság és egyéb testnedv,
- szőr,
- hajszál,
- ételmaradék,
- ital,
- házikedvenc vizelete, ürüléke
-stb.
Akkor is érdemes évente, de legalább két évente egyszer nedves kárpittisztítással kitisztítani / kitisztíttatni a bútorszövetet ha nem történt nagyobb "baleset" vagy elkoszolódás, ami komolyabb foltot ejtett volna a kanapén vagy az ülőgarnitúrán, , mert a szöveteken megtelepedő por mennyisége ennyi idő alatt eléri azt a szintet, hogy elkél a nedves bútorszövet tisztítás. A por olyan mélyen bele tudja enni magát a bútor kárpitozott részeibe, hogy nem csak a szövet anyaga telítődik, hanem a szivacs is! Ez azért fontos információ számunkra, mert a szivacs belsőbb rétegeiből, már nem tudjuk 100%-ig eltávolítani az ott felgyülemlett port és egyéb szennyeződéseket!
A kárpittisztítás lépései:
1. Porszívózás / portalanítás:
Bútorszövet esetében is hasonlóan alaposnak kell lennünk a porszívózást illetően, mint azt korábbi cikkünkben már írtuk. A tisztítás-technológia szakma két porszívófejet fogad el hivatalosan. Az egyik a porolókefés vagy más néven hengerkefés - és a kárpit porszívófejet. Mindkét típusnak van előnye és hátránya is egyaránt. A hengerkefés előnye, hogy a forgó kefének köszönhetően jobban kiporolja a bútorszövetet és hatékonyabban szedi össze a szőr- és hajszálakat, viszont nagyobb termete és a kialakítása miatt a szűkebb helyekre már nem fér be, ellentétben a karcsú kárpit porszívó fejjel. Viszont neki nincs hengerkeféje.
2. Tisztítószeres tisztítás
3. Öblítés
4. Szárítás / száradás
Milyen géppel történik a nedves kárpittisztítás?
A szőnyegtisztításról írt cikkünkben már találkoztunk ezzel a géppel, a Kärcher Puzzi 10/1-es permet-extrakciós szőnyeg- és kárpittisztító-gépével. Mi ezt a takarítógépet használjuk kárpittisztításhoz. Két funkciója, egy permetező - és egy szívó, van a gépnek. Ezeket lehet külön-külön és együtt is használni.
Hogyan juthatsz permet-extrakciós kárpittisztító géphez?
Háromféleképpen is! Az első lehetőséged, hogy veszel egy ilyen gépet. Sajnos elég borsos az ára, akár 300.000Ft-tól egész 500.000Ft-ig kérhetnek el érte motorteljesítmény és funkcióktól függően. A második opció, az a bérlés. Nagyjából 5 - 10.000Ft között mozog a kárpittisztító gépek bérleti díja / nap Budapesten és ehhez még tisztítószert is venned kell. És végül, de nem utolsó sorban úgy is hozzájuthatsz ehhez a takarítógéphez, hogy megbízol egy takarító céget a kárpitok tisztításával.
Ahogy azt láthatjuk, jó párszor végig kell menni a bútor felületén, ha alaposan ki szeretnénk a kárpitokat tisztítani! Porszívózás ami kiterjed a bútor teljes felületére (hátulja, alja, rések, illesztések) kb. 20 perc egy normál ülőgarnitúra esetében. A nedves tisztítás átlagos szennyezettség esetén, körönként 10-15 perc. Az öblítés szintén körönként 10-15 perc. Közben a tartályban cserélni kell a szennyezett vizet és a tisztítószeres oldatot, a gép beüzemelésével és a kárpittisztítás utáni tisztításával, elpakolásával együtt, körülbelül 2-3 órát minimum lehet számolni. Ha a szennyezettség mértéke az átlagosnál nagyobb, akkor a kárpittisztítás is tovább fog tartani!
Köszönjük a megtisztelő figyelmedet! Reméljük ismét hasznos információkkal gazdagítottunk. Ha szívesen olvasnál további cikkeket a takarítás rejtelmeiről, akkor ajánljuk figyelmedbe a Blogunk bejegyzéseit.
Comments